• info@maktabemajazi.com

Adobe Captivate

adobe captivate

Adobe Captivate

با پيشرفت شتابان فناوري، ايجاد روش‌هاي نوين در امر آموزش و دوري از روش‌هاي سنتي امري اجتناب‌ناپذير به‌نظر مي‌رسد. يکي از روش‌هاي پرطرفدار آموزش که بسيار بر آن تاکيد مي‌شود، تعامل با دانش‌آموزان در کلاس درس است. در محيط مجازي و آموزش‌هاي مجازي نيز نرم‌افزارهاي فراواني براي توليد آموزش‌هاي تعاملي وجود دارد که يکي از بهترين و قدرتمندترين آنها نرم‌افزار Captivate‌ شرکت ادوبي‌ است که  ويرايش ۵ آن ارائه شده است.

از اين نرم‌افزار قدرتمند مي‌توان براي توليد نرم‌افزارهاي آموزشي، نرم‌افزارهاي ارزشيابي، توليد آزمون و انواع شبيه‌سازي‌هاي نرم‌افزارهاي مختلف به‌صورت کاملا خودکار و تعاملي تحت استاندارهاي مديريت آموزشي (LMS) مانند SCORM با فرمت swf (فلش) استفاده کرد. همچنين با اين نرم‌افزار مي‌توان فايل توليد شده را براي بارگذاري در اينترنت به‌صورت صفحه وب يا براي نمايش تلويزيوني به فرمت فيلم avi تبديل كرد.

مي‌توان گفت Adobe Captivate يک نرم‌افزار فيلمبرداري از صفحه نمايش است اما با قابليت‌هايي بسيار بيشتر از يک دوربين فيلمبرداري زيرا کاربري که از محيط کار خود فيلم تهيه مي‌کند، مي‌تواند توضيحات خود را از طريق ميکروفن روي فيلم ضبط شده اضافه كرده و پس از اتمام ضبط نسبت به ويرايش، کم و زياد کردن و تدوين فيلم و صوت ضبط شده اقدام و کيفيت و حجم آن را تغيير دهد. همچنين مي‌تواند در هنگام فيلم گرفتن کيفيت فوق‌العاده بالايي را اعمال کند تا بيننده با کيفيتي شبيه به فيلم‌هاي DVD بتواند تصاوير دلخواه را ببيند.

در اين نرم‌افزار مي‌توان اشياي گوناگون مانند كليدها‌ و توضيحات را به فايل آموزشي افزود و با تعريف دکمه‌ها و کليک روي آنها ديگر اسلايدها يا فيلم‌هاي ضبط شده را فراخواند. همچنين مي‌توان محتويات داخلي برنامه (مانند حرکت ماوس، مکان و شکل آن) را ويرايش و زمان نمايش يا عدم‌نمايش هر مورد را تنظيم كرد. به‌‌منظور توليد محيط‌هاي تعاملي مي‌توان براي کليک‌هاي متفاوت نتايج گوناگوني را براي نمايش تنظيم كرد و به‌طور خلاصه هر فعاليتي که در زمينه توليد محتواي الکترونيکي تعاملي به آن نيازمنديم، مي‌توانيم در اين نرم‌افزار انجام دهيم.

adobe captivate

اين نرم‌افزار بخش طراحي آزمون نيز دارد که اين بخش امکان طراحي آزمون‌هاي چهارگزينه‌اي، پر کردني، متصل کردني، تفهيمي، مرتب کردني و… با امکان توليد سوالات و گزينه‌هاي تصادفي را براي ما فراهم مي‌آورد. به اين شکل که در هر بار اجراي آزمون هم ترتيب پرسش‌ها و هم ترتيب گزينه‌هاي پاسخ متفاوت خواهد بود.

در پايان آزمون نيز امکان نمايش امتياز دانش‌آموز، پاسخ‌هاي درست و نادرست و نمايش قبولي يا ردي با تعريف تراز قبولي، مرور دوباره نتيجه تک‌تک پرسش‌ها و امکان ارسال نتيجه آزمون به وب‌سايت يا ايميل استاد وجود دارد.در باره خروجي‌ها هم به‌شيوه‌هاي گوناگون مي‌توان خروجي را مشاهده کرد. از همه آسان‌تر و سريع‌تر استفاده از فرمت SWF است. به‌سادگي مي‌توان فيلم‌ها را به‌صورت SWF به خروجي برد و به‌صورت صفحه‌اي از وب و با منوهايي بسيار زيبا ديد. کيفيت خروجي نيز قابل تنظيم بوده و بسته به نياز مي‌توان آن‌ را تنظيم كرد.

يکي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين نرم‌افزار در ويرايش جديد، سرعت بارگذاري و ذخيره‌سازي بسيار بالاي فايل‌هاست. در نرم‌افزارهاي مشابه زماني که کاربر فيلمي از محيط کار خود مي‌گيرد، به‌صورت يک فايل ذخيره مي‌شود كه توانايي‌هاي سيستمي بسيار بالايي را طلب کرده و موقع ذخيره‌سازي نيز مدت‌زماني به نسبت بالا صرف مي‌کند. اما در نگارش تازه اين نرم‌افزار، فيلم‌ها به‌صورت فريم‌هاي متعدد تکه‌تکه شده و به اين ترتيب هنگام ذخيره‌سازي هم پروژه بسيار سريع‌تر بارگذاري خواهد شد. تعداد اين فريم‌ها را مي‌توان بر حسب ثانيه در برنامه تعيين كرد.

نسخه جديد اين نرم‌افزار قدرتمند در حالي از سوي ادوبي ارائه شده که با توجه به بهينه‌سازي‌هاي انجام گرفته، تهيه خروجي فوق‌العاده سريع‌تر و بهبود يافته‌تر خواهد بود و اين سرعت مناسب براي کيفيت بالاي تصاوير خروجي مي‌تواند نقش بسيار مهمي ايفا کند.

قابليت‌هاي نرم‌افزار ادوبي كپتيويت

ـ كاربرد آسان از نرم‌افزار

ـ محيط کاربرپسند و جذاب

ـ امكان ذخيره‌سازي با فرمت‌هاي گوناگون

ـ امكان تنظيم کيفيت خروجي

ـ کيفيت بسيار بالا در ضبط صدا از ميکروفون يا اينلاين

ـ امكان ويرايش حرفه‌اي فايل‌هاي ضبط شده

ـ کيفيت بالاي خروجي که مشابه با کيفيت DVD

ـ سرعت بالا در بارگذاري و ذخيره‌سازي فايل‌ها

ـ امكان ذخيره‌سازي فريم به فريم

ـ امكان درج اشياي گوناگون بر تصاوير و فيلم‌هاي ضبط شده

ـ تعيين اندازه تصوير كپچر شده از نمايشگر

ـ امكان دريافت ورودي از نرم‌افزارهاي ديگر مانند پاورپوينت.

ـ امكان ذخيره‌سازي به‌صورت صفحات وب

ـ امكان گذاشتن توضيحات براي فايل‌هاي SWF

ـ طرح‌هاي آماده بسيار زيبا و حرفه‌اي

ـ امكان مديريت گجت‌ها

ـ سازگاري بيشتر با نگارش‌هاي ويندوز و پاورپوينت و فتوشاپ

ـ اکشن‌هاي بسيار و زيبا

امكانات افزوده شده به نگارش ۵

ـ امکان شبيه‌سازي کليک‌راست

ـ واسطه کاربري بهينه

ـ كاركرد قدرتمندتر و سريع‌تر نرم‌افزار

ـ استايل‌هاي تازه نرم‌افزار

ـ پشتيباني از چند ويدئو با فرمت‌هاي گوناگون به‌صورت همزمان

ـ افکت‌هاي بسيار براي ساخت انيميشن

ـ هماهنگي و آپلود فايل‌ها روي آكروبات

ـ مديريت حرفه‌اي‌تر اسلايدها و فيلم‌ها.

وبلاگ نویس مکتب مجازی

Leave your message